Afyon Beyaz Mermer Billur

Türkiye’de herhangi bir mermer sahasından elde edilen mermerlerin hiçbiri Afyon-İscehisar mermerleri kadar geniş bir kullanım alanına sahip değildir. Afyon İscehisar yöresinde ilk mermer çıkartılması M.Ö. 900 yıllarında başladığı belirtilmektedir.

Reisoğlu Mermer 1943 yılından beri Afyon Beyaz Mermer üretimini kendi ocaklarından sağlamakla birlikte farklı seleksiyon yelpazesine sahiptir. Afyon beyaz ocağımızdan çıkarılan bloklar hem yerli piyasa da yer alır hem de ihraç edilir ve üretim tesislerimizde ebatlı ürün veya istenilen kalınlıkta (2-3cm) plaka olarak da piyasaya sunulmaktadır.

Tüm dünyadaki beyaz mermer sınıflarına bakıldığında, homojenlik bakımından en sağlıklı yapıya sahip mermer seleksiyonu olduğu kanısına da varılmıştır. Dünyaca ünlü olan mermerimizin antik Yunan hamamlarında kullanıldığı da bilinmektedir. Efesus Stone olarak restorasyonunu yaptığımız çeşitli antik kentler de de,  Afyon beyaz mermeri oldukça sık kullanılmıştır. Afyon Beyaz Mermer, farklı seleksiyon imkânı sunduğundan modern mimaride de kullanım alanı çok fazladır.

Afyon Beyazı; Beyaz ağırlıklı gri ufak desenli bir yapıdadır. Mutfak tezgahları, Hamam, anıtsal yapı, banyo ve masa çalışmalarında Afyon Beyaz mermer kullanılmaktadır. Yerli mermerler arasında en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Güzel bir beyaz tonlu görüntüsü vardır. Geçirgenlik ve sağlamlık yapısı çok iyi olduğundan iç ve dış ortamlarda rahatlıkla kullanılır. Honlamalı, kumlamalı ve parlatılmış olarak kullanılabilir. Afyon Beyaz Arcoboleno, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle Dış – İç duvar ve zemin uygulamaları, anıtlar, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Afyon Beyaz Arcoboleno Mermeri; Afyon Beyaz Mermeri olarak da adlandırılır. Afyon Beyaz Arcoboleno, Cilalı, Kesilmiş Kesilmiş, Zımparalanmış, Taş Yüzlü, Kumlanmış, Eskitme vb. Olarak işlenebilir. Afyon Bulut Mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür gri mermerdir. Bu taş özellikle Dış – İç duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Bulutlu Gri Mermer, Afyon Gri Mermer, Afyon Gri Açık Mermer, Afyon Gri Koyu Mermer, Afyon Bulut Mermer, Afyon Sky Mermer, Afyon Bulutlu Mermer olarak da adlandırılmaktadır. Afyon Bulut Mermer; honlanmış, eskitilmiş, cilalı, kesilmiş kesilmiş, zımparalanmış, kaya yüzlü, kumlanmış, burçlu, eskitme vb. olarak işlenebilir.

Afyon Beyaz Bulutlu Gri Mermer; bulut benzeri hareli şekillere sahiptir. Yumuşak ve alacalı desenler incelikli zevklere sahip ve sıra dışı olanı seven tasarımcılar ve mimarlar tarafından sıkça kullanılan bir mermer çeşididir. Afyon Bulutlu Gri Mermer; alışılmışın dışında desenleri ve mat duruşuyla genellikle cilalı bir yüzey ile kullanılmaktadır. Afyon Bulutlu Gri Mermer; genellikle tüm gri mermer çeşitlerinde olduğu gibi hem iç hem de dış mimari tasarımlara uygundur. Tarihin izlerini taşıyan bu eşsiz mermer özel aksesuarlar, sehpalar, anıtlar, mozaikler ve çeşme tasarımları gibi sanatsal  amaçlarla kullanılabilir. Bunların yanı sıra Afyon Bulutlu Gri Mermer; duvar kaplamaları, yer kaplamaları, tezgahlar, lavabolar, banyo uygulamalarında da popüler olarak tercih edilmektedir.

Afyon Grili Beyaz Mermer, farklı görüntüsü ve kullanışlı yanıyla tercih sebebi olmayı başarmaktadır. Kaliteli yanıyla dikkat çekmeyi başaran bir mermer türüdür. Afyon Grili Beyaz Mermer; ocak yeri neresi olduğu merak edilen konulardan birisidir. İscehisar/Afyon ilimizde çıkartılır. Afyon Grili Beyaz Mermer ile mekanlarınızı artık hoş görüntü altına almanız mümkün hale dönüşecek. Beyaz gri çizgileri ile donatılmış harika bir üründür.

Afyon Grili Beyaz Mermer ortamlarınızda istediğiniz ısı yalıtımının en güzel şekilde sağlanmasına olanak tanır. Renginde atma gibi bir durum söz konusu değildir. Afyon Grili Beyaz Mermer parlaklığını bir ömür yitirmeyecek olması ürünün avantajlı yanlarından birisidir. Afyon Grili Beyaz Mermer Bina projelerinde ihtiyaç duyularak kullanılan bir ürün olmayı başarmaktadır.

Afyon Beyaz Mermer Kullanım Alanları

Afyon-İscehisar yöresinden elde edilen mermerlerden binaların iç ve dış cephe kaplamaları, döşemelik plaka, mutfak tezgâhı, merdiven basamağı, paledyen vb. kullanımlarda inşaat sektöründe yararlanılırken, moloz ve takoz boyutundaki mermerler cnc ve waterjet atölyemizde işlenerek hediyelik eşya (vazo, saat, kalemlik, isimlik vb.) yapımında da kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda mobilyalar ile uyumlu bir birliktelik sağladığından yemek masası, orta sehpa, koltuk kenarları, ünite kaplamasında kullanılmaktadır.

Afyon Beyaz Mermer Kimyasal Özelliği

İscehisar mermerleri metamorfik temelin en üst birimini oluşturmaktadır. Kökeni kireçtaşı olan mermerler jeolojik olarak farklı renk, tane boyutu, mineralojik bileşim göstermekte ve bu özellikler açısından üç farklı birime ayrılmaktadır. Yörede ticari olarak Afyon kaplan postu ve Afyon gri şeklinde adlandırılan mermerler alt birimi, Afyon balAfyon şeker ve Afyon kaymak orta birimi ve Afyon menekşe ismiyle anılan bu tür mermerler ise üst birimi oluşturmaktadırlar.

Afyon Beyaz Mermer Renkleri

Afyon Beyaz Arcobaleno

Afyon Beyaz A la Vogue

Afyon Beyaz Golden Gray

Afyon Beyaz Billur